Hakkında

Bir cümlede Tuhaf Gelecek;

Tuhaf zamanlar için tuhaf bir proje.

Bir paragrafta Tuhaf Gelecek;

Tuhaf Gelecek, Ahmet A. Sabancı’nın günümüz ve yakın gelecek üzerine başlattığı eleştirel ve kuramsal bir projedir. Projenin amacı günümüzde olan bitenleri, yakın gelecekte bizi neler beklediğini, ne gibi sorunların içinde olduğumuzu ve ne gibi sorunlarla baş etmemiz gerekebileceğini felsefe, teori ve kurgu yoluyla araştırmak ve bunların Türkçe tartışılabildiği bir platform yaratmaktır.

Birkaç paragrafta Tuhaf Gelecek;

Tuhaf zamanlarda yaşıyoruz ve çok daha tuhaf bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Buna rağmen, geçmişe kıyasla günümüzde gelecek üzerine yeterince kafa yormuyor, ileride bizi nelerin beklediği üzerine düşünmüyoruz.

Tuhaf Gelecek; kendisine felsefeyi, eleştirel teoriyi, kurguyu ve teknolojiyi temel alarak bunun dışına çıkmak ve gelecek üzerine kafa yormak isteyen bir proje. Sorular sormak, tasarımlar yapmak, tartışmak, eleştirmek ve eleştirilmek isteyen bir proje. İlişki kurabildiği her alana müdahale etmeyi, bunlar hakkında tartışmalar yaratmayı ve tüm bunları Türkçe yapmayı istiyor.

Tuhaf Gelecek projesinin başlangıç adımı, Yeni Medya II: Ulusal Kongresi’nde düzenlediğim “Her Şeyin İnterneti: Bilgisayarlar ve İnternetin Geleceği” isimli atölye ile atıldı ve ilk kez orada duyuruldu.

Tuhaf Gelecek, bir web sitesi projesi olarak yoluna devam etmeye ve yalnızca düzenli yayınlanan makalelerle kalmayıp bunların beraberinde farklı alanlarda projeler üretmeye ve çalışmaya devam edecek. Bu konularda ihtiyaç olan materyal birikimini sağlamak ve tartışma ortamını genişletmek en büyük amaç.

Eğer Tuhaf Gelecek ile birlikte bir şeyler üretmek ya da projeye (istediğiniz her anlamda) katkıda bulunmak isterseniz, email yoluyla ya da Twitter hesabından ulaşabilirsiniz.


Tuhaf Gelecek Newsletter, başlangıçta Tuhaf Gelecek projesinin eviydi. Tüm makaleler yalnızca newsletter ile yayınlanmaktaydı. Ancak bunun makalelerin yayılmasına ve daha fazla kişinin onlarla etkileşime geçmesine engel olduğu hissine kapıldım. Diğer yandan da Tuhaf Gelecek ve onun üzerinden zihnimde canlanan konseptin her geçen gün beni daha da kapsayıcı bir hâle gelmesi üzerine newsletterı farklı bir formatta devam ettirmeye karar verdim.

Newsletterı haftalık olarak yayınlamayı ve birkaç parçadan oluşacak şekilde yazmayı düşünüyorum. Bu parçalardan birisi, Tuhaf Gelecek Manifestosu bağlamında ele alabileceğim hemen her şeyden blog postları ya da kısa notlar hâlinde bahsettiğim, bir anlamda sadece abone olacak okuyuculara özel bir blog gibi olacak. Bir diğer kısımda benim genel olarak nelerle ilgilendiğim ya da neler yaptığım üzerine kısa notlar olacak. Bu kısımda kimi kişisel notlar, o anda elimin altında olan kitap, müzik, film gibi şeylere dair kısa notlar veya yaptığım şeyler hakkında duyurular olabilir. O hafta ne oluyorsa bir nevi.

İlerleyen zamanlarda sizlerden gelecek ilgiye ve önerilere göre formatında kimi değişiklikler olabilir ya da benim canım sıkılıp farklı şeyler denemek isteyebilirim. Nasıl ilerleyeceğini zaman gösterecek.

 

Tuhaf Gelecek Twitter

Tuhaf Gelecek Newsletter

Ahmet A. Sabancı