tuhaf gelecek yeni dönemde ne var

Yavaş Düşünmek

2019 Ağustosunda yayınlanan Tuhaf Gelecek podcastin ilk sezon finalinin ardından en fazla birkaç ay sürecek şekilde planladığım ara sizlerin de gördüğü üzere neredeyse bir buçuk yıl sürdü. Bu süreçte elbette boş durmadım ve özellikle Tuhaf Gelecek’in ne olduğu ve neler yapabileceği üzerine düşünüp bir plan hazırladım. 

Artık o planı sizlerle paylaşmaya ve Tuhaf Gelecek projesini tekrar canlandırmaya hazırım.


Birçoklarınız için Tuhaf Gelecek, podcast üzerinden tanıdığınız ve takip etmeye başladığınız bir proje. Podcastler geri dönüyor. Aralık içerisinde 2020 ve pandemi üzerine iki parça hâlindeki özel bölümün ardından ayda bir podcast ile güncel veya önemli konular hakkındaki bölümler ile devam edeceğim. Aynı zamanda her bölüm ile birlikte yazıya dökülmüş hâli de sitede yayınlanacak.

Sitede bölümlerin metin versiyonlarının yanı sıra aktif bir şekilde yazılar ve eleştiriler de yazmaya çalışacağım. Amacım özellikle vakit ayırmanıza değeceğini düşündüğüm —ya da vakit harcamanızı önlemek istediğim— kitap, film ve eserler üzerine eleştiriler ve güncel konulara dair fikir yazıları ile sitede de faydalı bir arşiv yaratmak. 

E-bülten ise tamamen farklı bir formatta hayatına devam edecek. İki haftada bir size ulaşacak olan bültende o arada yayınlanan ve önemli bulduğum çalışmaları ve varsa Tuhaf Gelecek’ten haberleri size ulaştıracağım. Mümkün olduğunca temiz ve hedefe yönelik bir format olmasını planlıyorum.

Son olarak Tuhaf Gelecek takipçileri için bir Discord kanalı da hayata geçmiş durumda. Tuhaf Gelecek’te ürettiklerimi ve onlarla alakalı her şeyi sağlıklı ve saygılı bir ortamda konuşabileceğimiz bir yer olarak planlıyorum bu kanalı. Nasıl gelişeceğini zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.


Tüm bu değişimlerin ve yeni planın altında yatan ana fikir ise yavaş düşünmek. Özellikle koronavirüs ile herkesin kontrolsüz bir hızda analizler ve yorumlar ürettiğini, geleceğe dair ilk günden büyük laflar söyleyerek —en azından buradan bakınca— komik duruma düştüklerini görmek, söz konusu gelecek olduğunda yavaş ve derin düşünmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu yüzden Tuhaf Gelecek geri döndüğünde hızlı bir şekilde içerik üretme hatasına düşmeyeceğime emin olmak istedim. Formatı olabildiğince yavaş ve derin düşünerek üretmeme fırsat verecek bir şekilde tasarlamayı amaçladım. Örneğin Discord kanalı da buna dönük bir adım.

Elbette sosyal medyadan kaçma şansım yok. Bir şekilde Tuhaf Gelecek’in daha fazla insan tarafından görülebilmesi için oralarda varolmaya ve paylaşım yapmaya devam etmek zorundayım. O platformlarda yavaş üretmenin ve düşünmenin algoritma tarafından cezalandırıldığını biliyoruz. Aklımın bir köşesinde bunu kırmanın bir yolu var mı sorusu yatıyor ama şu noktada maalesef cevapsız bir soru bu.


Tuhaf Gelecek’in yeni dönem planı böyle. 2020 bölümünün ilk kısmı önümüzdeki birkaç gün içerisinde yayınlanacak. Bir hafta sonrasında da ikinci kısmını sizlerle paylaşacağım. Ardından da yukarıda detaylı bir şekilde anlattığım plan ile devam edeceğiz. 

Eğer destek olmak isterseniz çevrenizdeki insanlarla paylaşmanız, daha çok insana ulaşmama yardım etmeniz yapabileceğiniz en iyi destek olur. Tuhaf Gelecek projesinin temel amacı bu diyalogu olabildiğince çok insanla birlikte gerçekleştirmek. Bu yüzden hem daha çok insana ulaşabilmek hem de sizlerin fikirlerinizi duymak benim için en önemlisi. Yine de imkanım var, maddi olarak da destek olmak isterim derseniz Patreon ile bunu yapabilirsiniz.


Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.